A tartalomból..
Oszd meg

A masszázsmedencék rendkívül nagy népszerűségnek örvendenek szerte a világban, és nem is gondolnánk, de a történetük egészen az ősidőkig nyúlik vissza. Ahogyan azt is viszonylag kevesen tudják, hogy a jakuzzi nem egy jól csengő, kitalált márkanév, hanem valójában a masszázsmedence feltalálóinak vezetékneve.

A fürdőzésnek hazánkban agy kultúrája van, de ezt több más nemzet is elmondhatja magáról. Mivel a meleg vízben történő fürdőzés, gyógyulás több ezer éves múltra tekint vissza hazánkban is, nem csoda, hogy annyira népszerű manapság a jakuzzi. Ma már nemcsak hotelekben és wellness fürdőkben találkozhatunk vele, hanem akár otthonokban is. De honnan is indult a masszázsmedencék története?

Kik találták fel, és milyen történelmi tények húzódnak meg a múlt homályában, amelyekről nem is tudunk.

Lássuk, mi mindent érdemes tudni a jakuzzizás múltjáról, és persze arról, hogy hol is tart a jakuzzizás kultúrája most?

Az ősembertől a római és görög időkig

Természetesen az ősidőkben még nem létezett fúvókás masszázsmedence, de már akkor is szokás volt forró vízbe merülni. Az ősemberek a víz melegítésére forró köveket használtak, így kellemesen meleggé vált a víz, melyben előszeretettel ücsörögtek. Igazi fürdőkultúráról persze egészen az ókorig nem beszélhetünk. A kutatások szerint legelőször az egyiptomiak használtak pezsgőfürdőt terápiás célokra, már Kr.e. 2000 körül létezett tehát a mai jakuzzik őse.

Természetesen a görögök és a rómaiak is kihasználták a gyógyvizeket, és nemcsak a nemesi réteg kiváltsága volt ez. A nyilvános fürdőházakat a szegényebb rétegek is viszonylag olcsón használhatták.

Nagy hagyománya van a fürdőzésnek Japánban is, ugyanis a buddhista kultúrának már 552 óra része volt a közösségi fürdőzés. Japánban emellett több természetes meleg forrás létezett, és létezik ma is, melyeket a test megtisztítására használtak.

A fürdőzés Nyugat-Európában a reneszánsz korban terjedt el, ugyanis a középkorban a Pápák nem nézték jó szemmel a fürdőzést, illetve az ehhez kapcsolódó szokásokat.

A meleg vízben történő fürdőzés tehát már több ezer éves múltra tekint vissza, ám a mai jakuzzikhoz hasonló megoldásokra egészen az 1900-as évek közepéig várni kellett. A jackuzzi név nem egy márkára utal, hanem arra a testvérekre, akik kitalálták. A jacuzzi ugyanis hét fivér vezetékneve, akik az 1900-as években az Egyesült Államokba telepedtek le. Eredetileg a repülőgép iparban dolgoztak, többek között szivattyúk gyártásával foglalkoztak.

Ezt a tudásukat arra használták, hogy kádszivattyút fejlesszenek ki, 1948-ban pedig meg is született az első jakuzzi.

Masszázsmedencék napjainkban

Természetesen a jakuzzik nagy utat jártak be, nemcsak az ősidők forró köves megoldásától, hanem az első kádszivattyúk megalkotásától. Bár olyan sok idő nem telt el azóta, mindössze alig több mint 70 év, mégis a masszázsmedencék az egész világot meghódították. A világon közel 26 millió pezsgőfürdő működik, és a statisztikák szerint minden egyes pillanatban több mint 17.000 ül bent éppen egy masszázsmedencében.