Bár még mindig sokan gondolják úgy, hogy személy és vagyonőr csak a bankokban vagy a nagyobb szórakozóhelyeken van, a helyzet az, hogy egyre több cég keres ilyen jellegű szakembert.
A személy és vagyonőr szakmával kapcsolatban még mindig rengeteg a tévhit. Egyesek szerint csak „izomagyú pasik” mennek vagyonőrnek, mások szerint bárki vállalhat ilyen munkát, elég, ha eléggé termetes, mert ugye a monitort nézni, meg néha körbe sétálni bárki tud, nem kell ehhez végzettség. A helyzet azonban az, hogy csak úgy nem állhat senki vagyonőrnek. Erről írt is a gazdasagportal.hu nemrég, melyben górcső alá vette a leggyakoribb tévhiteket a vagyonőrökkel kapcsolatban.
Ahogyan a cikkben is írják, komoly szabályozás vonatkozik arra, hogy ki vállalhat vagyonőri munkát, és a cégek esetében is szabályozzák, hogy milyen feltételei vannak annak, hogy ilyen szakembert alkalmazzanak. Ahhoz, hogy valaki vagyonőri munkát vállalhasson egy hivatalos OKJ-s személy és vagyonőri tanfolyamot kell elvégezni, de érvényes erkölcsi bizonyítványra, EU-s állampolgárságra, és magyarországi bejelentett lakhelyre is szükség van.
Az is tévhit, hogy csak a pénzügyi szektorban alkalmazzák őket, esetleg a nagyobb szórakoztató helyeken. A boltokban, plázákban is láthatunk biztonsági őröket, de akár az okmányirodában is. Emellett egyre nő azoknak a cégeknek a száma is, akik vagyonőröket alkalmaznak.
Tényleg javítja egy vállalat imázsát, ha vagyonőrt alkalmaz?
Egy vállalat esetében rendkívül fontos a jó hírnév, és bizony számos cég akad manapság, akik nemcsak ezért alkalmaznak vagyonőrt, biztonsági őrt, hogy védelmet biztosítson az alkalmazottaknak, hanem azért is, hogy növelje a vállalat imázsát és védje annak reputációját. Persze az elsődleges ok nem feltétlen ez. Sok esetben a vagyonőrök aktív védelmi feladatot látnak el, tehát folyamatosan ellenőrzik a területet, figyelik a bejövő és kimenő forgalmat, és ellenőrzik a biztonsági rendszereket és eszközöket.
A jelenlétük persze nyugalmat, biztonságérzetet ad a munkatársaknak, és persze a jelenlétük segíthet megelőzni az esetleges vészhelyzeteket. És persze, ha valami váratlan biztonsági helyezet történik, azonnal tudnak reagálni, és tudják is, hogy adott helyzetben mi a teendő. Erre persze közel sincs olyan sokszor szükség, mint azt gondolánk. A sok cég inkább csak a megelőzés érdekében alkalmaz vagyonőrt.
A legtöbben szakcéget alkalmaznak
Magyarországon törvény szabályozza a vagyonőrök foglalkoztatását, tehát egy cég csak úgy nem vehet fel akárkit, hogy vagyonőri feladatot lásson el, de a portást sem nevezheti ki vagyonőrnek, hogy mostantól ez is tartozzon a munkakörébe. A legtöbb cég szakcéget alkalmaz, de akadnak olyanok is, akik saját maguk alkalmaznak vagyonőr képesítésű embereket. Régebben gyakori volt feketén űzni ezt a szakmát, de ma már erre egyre kevesebb a példa.
Az sem ritka, hogy a felvett munkatárs portási pozícióban van, viszont rendelkezik vagyonőri képesítéssel, így a vagyonőri feladatok ellátást is elvégezheti, melyet a portási munkakőri leírásában tűntetnek fel.