A tartalomból..
Oszd meg

Talán bele sem gondoltunk még abba, hogy a kultúránk igen komoly hatással lehet egészségünkre. Janet Williams Oshun dentálhigiénikus arra volt kíváncsi, hogy az eltérő fogápolási praktikák mégis milyen módon tudják az egyén szájegészségét befolyásolni.

Janet a Dublin Fogászati Egyetemi Kórházban végezte el az erről szóló kutatását tanulmányainak utolsó évében, melynek középpontjában az etnikai és kulturális szájápolási módszerek hatásának feltárása állt.

Különleges rituálék a szájüreg egészségéért

A tévhitekkel ellentétben a szájegészségügy alatt sokkal többet értünk mint a fogmosást, és a fogselyem használatát. Ez a dolog szorosan kapcsolódik a társadalmi és közösségi hálózatainkkal, az élet-és munkakörülményekkel, az egyéni életmódbeli tényezőkkel, az általános társadalmi-gazdasági, kulturális és környezeti feltételekkel. Janet Williams Oshun dentálhigiénikus kutatásának középpontjában pedig a kultúra és a szájhigiénia közötti összetett kapcsolat állt. A tanulmány három, igen széles körben használt szájegészségügyi gyakorlatra alapozott: ez a bételdió rágása (betel nut chewing), az olajrágás (oil pulling therapy), illetve a miswak.

A miswak

A miswak bátran nevezhető egy természetes fogkefének, melyet a Salvadora persica fából állítanak elő. Észak-Afrikában, Közép- Délkelet-Ázsiában, illetve Közel-Keleten ezt a módszert még ma is rendszeresen alkalmazzák az itt élő emberek, de ők a fogmosást a száj, illetve az elme spirituális megtisztítására szolgáló szent rituálénak tekintik. Az Egészségügyi Világszervezet el is ismerte ezt a spirituális szemléletet, és elmondta azt, hogy a miswak használat amellett, hogy természetes, és olcsó, valóban egy hatékony eszköz lehet a szájhigiénia javítására.

A bételdió rágás

A bételdió rágás egy kulturális rituálé, mely mélyen gyökerezik Dél- és Délkelet-Ázsia, Afrika, illetve a csendes óceáni szigetek egyes kultúráiban. Ez lényegében a bételdió (areka dió) rágcsálását jelenti anélkül, hogy azt lenyelnénk. Sokszor a bételdió leveleket különböző fűszerekkel, és dohánnyal is keverni szokták, így készítenek belőle „betel quid”-et. Egyesek szerint ennek ellenére ez a módszer védelmet nyújthat a fogszuvasodás ellen.

Szájegészségügyi szempontból azonban elmondható, hogy a bételdió rágcsálása kockázattal is járhat, gondolhatunk itt a kemény és a lágy szájszövetekre is. Ez pedig sajnos akár gyökér- és fogtöréshez is vezethet, ami miatt új fogkorona lehet szükséges. Ez a kulturális hagyomány azonban bizonyítottan káros hatással van a szájüregre.

Az olajrágás

Az olajrágásos terápia leginkább az indiai ayurvédikus kultúrában van jelen. Ennek az ősi gyakorlatnak az a lényege, hogy az emberek éhgyomorra egy kanálnyi olajat tesznek a szájukba, majd körülbelül 10-20 percig kell azzal öblögetniük, majd kiköpni. A hagyomány szerint ez a módszer a nyelven és a nyálon át eltávolítja a különböző szennyeződéseket a szervezetből, ez pedig növelni tudja a szájüreg egészségét is.

Az olajos öblítés ma már ismert lehet az antioxidáns és antibakteriális tulajdonságairól is, melynek köszönhetően valóban csökkenti a lepedéket, enyhíti az ínygyulladást, illetve elmulassza a kellemetlen leheletet is.