Voltak idők, amikor a ma már Retro-nak számító traktorok még csodaszámba mentek, és nagyban megkönnyítették az emberek életét. Persze ma is elképzelhetetlen lenne a mezőgazdasági munka ezek nélkül az eszközök nélkül.
Ha visszanézünk a történelembe, mindig azt láthatjuk, hogy az emberek folyton arra törekedtek, hogy megkönnyítsék az életüket, a munkát, és olyan módszereket, eszközöket, megoldásokat találtak ki, amelyek segítségével egyszerűbbé és könnyebbé váltak bizonyos folyamatok. Ez természetesen a mezőgazdaság esetében sem volt másként. A földművelés és az állattartás már az ókorban is létezett, a munka azonban még jóval fáradtságosabb volt, mint napjainkban. A szántás, a vetés sok esetben emberi erővel történt, esetleg az állatok segítségét vették igénybe, már ha erre volt lehetőség.
A gépesítés hozzávetőleg 160 évvel ezelőtt kezdődött meg, ami nagyban megkönnyített a mezőgazdasági munkákat, hiszen sok olyan eszköz és gép született, melyeket gőz, vagy egyéb folyékony tüzelőanyag hajtott, ezzel kiegészítve, kiváltva az ember fizikai erejét. De nemcsak az emberek dolgát könnyítették meg ezek a berendezések, hanem az igavonó állatokét is.
Honnan indultak a traktorok?
Bár az igavonó állatok bevonása nagy segítség volt mindig is a mezőgazdasági munkák elvégzésében, az emberek mindig is törekedtek arra, hogy jobban, hatékonyabban, egyszerűbben végezhessék el a mindennapi feladatokat, munkákat. Természetesen az első traktorok még nem úgy néztek ki, mint a mai gépek, gőz hajtotta őket, és bár kezdetlegesnek számítanak mai szemmel, de nagyban megkönnyítették a munkát. Az első traktorok a 19. században születtek meg, melyeket „önjáró talajműködő gépek” néven neveztek az emberek.
Az akkor még gőzhajtású gépeket 1920-as években váltották le jobb hatásfokkal működő masinák. Kevesen tudják, de a traktorgyártás történetében nekünk, magyaroknak is nagy szerepünk volt, hiszen sok olyan kép került forgalomba kis hazánkból, melyeket akkor még nem is ismertek az emberek.
A gőzhajtású traktorok után
Az első, Ganz szívógázmotorral rendelkező traktorok még nagyon kezdetlegesnek számítottak a mostani, pl. a gepkozvetito.hu kínálatában található traktorokhoz képest, ráadásul a beindításukhoz egy plusz berendezéshez is szükség volt. A bonyolultsága és a pár száz lóerő nem tette különösebben kedvelté ezt a megoldást, ugyanakkor régen ez is nagyon nagy segítségen számított. A HSCS már egy sokkal jobb megoldásnak bizonyult. Ez már egy egyhengeres izzófejes motorral működött. Nagy előnye volt, hogy a motor viszonylag egyszerű volt, nem állt túl sok alkatrészből, ráadásul nyersolaj hajtotta.
A karbantartása egyszerű volt, ahogyan egyébként a gyártása is, és ellátott minden olyan mezőgazdasági feladatot, amire akkoriban szükség volt. Magyarországon nem sokkal később már a kétütemű izzófejes traktorok is terjedni kezdtek ebben az időben, olyanok R-20-22, illetve az R-35. Később természetesen ezeket is továbbfejlesztették, megszülettek a G-35, majd a GS-35 névre keresztelt traktorok.